História školy
Z histórie Základnej školy s materskou školou, Omšenie 629
História školstva v Omšení
Prvá overená správa o drevenej škole s učiteľským bytom pochádza z roku 1611, aj keď je pravdepodobné, že vzdelávanie v obci je viazané na existenciu farnosti v rokoch 1332- 1337. Ďalšia história školstva v Omšení sa viaže na hornú školu prerobenú po roku 1833 zo salajkárne v strede obce a dolnú dvojtriednu školskú budovu, ktorá bola postavená v roku 1875. V medzivojnovom a povojnovom období žiaci 1. – 5.ročníka navštevovali školy v Omšení, a starší žiaci dochádzali do Trenčianskych Teplíc do tzv. „meštianky“. V roku 1948 bola zavedená povinná deväťročná školská dochádzka, skrátená v roku 1953 na osemročnú. Do Trenčianskych Teplíc dochádzalo autobusom 91 žiakov 6. – 8.ročníka a preto sa v roku 1957 začala u nás výstavba plnoorganizovanej osemročnej strednej školy.
Z kroniky školy: V júli 1959 sa stavebné práce na novej Osemročnej strednej škole v Omšení chýlili ku koncu. Po brigádnickom vyčistení školy bola v dňoch 31.VII. – 1.VIII. prevedená kolaudácia. Celkove boli práce na škole prevedené k spokojnosti odberateľa, zistené boli menšie závady, ktoré boli ešte v auguste odstránené. Slávnostné odovzdanie školy do užívania bolo prevedené 15. augusta 1959.
Nová budova dnešnej základnej školy bola odovzdaná do užívania 15. augusta 1959 a po schválení nového školského zákona 15. decembra 1959 bola školská dochádzka opäť predĺžená na deväť rokov a zmenil sa názov školy na Základnú deväťročnú školu v Omšení.
V zmysle zákona č.63/1978 Zb. sa zaviedla v roku 1978 základná škola s ročníkmi 1. – 4. na 1. stupni a 5. – 8. na 2.stupni a 31.augusta 1984 zanikla základná deväťročná škola. Od 1. septembra 1990 sa opäť zriadili postupne deviate ročníky základnej školy a v súlade s úpravou školského zákona sa v školskom roku 1999/2000 dochádzka v základnej škole zvýšila opäť o jeden rok na deväť. Dňa 30.5.1986 bola daná do užívania novopostavená telocvičňa.
V súčasnosti je základná škola plnoorganizovaná s deviatimi ročníkmi. Mimoškolskú činnosť poskytujú žiakom záujmové útvary turistické, športové, kreatívne, poznávacie: Zvedavko, Športový krúžok, Šikovníček, Poznávaco-turistický, Krúžok anglického jazyka. Od roku 2019 obnovila škola vydávanie školského časopisu Omšenáčik a tým nadviazala na školské časopisy vydávané v minulosti: TREND, či Rapotáčik spod Žihľavníka. Zriadené je aj jedno oddelenie školského klubu detí s raňajšou a popoludňajšou prevádzkou. V budove základnej školy využíva priestory na svoju činnosť Súkromná základná umelecká škola.
História materskej školy siaha do roku 1963, kedy v priestoroch bývalej hornej školy (v strede obce) bola 1. októbra roku 1963 zriadená materská škola pre 25 detí. Keďže detí pribúdalo, a v tejto budove bola zároveň školská jedáleň, obecný úrad rozhodol o postavení novej budovy MŠ s dvomi triedami, školskou kuchyňou a jedálňou, ktorá bola 5. februára 1973 daná do užívania.
Od 1.9.2012 sa Základná škola Omšenie zlúčila s materskou školou v Omšení do jedného subjektu pod názvom Základná škola s materskou školou, Omšenie 629.
Od najstarších čias
Prvú overenú správu o drevenej škole v Omšení, kedy organista bol zároveň i učiteľ máme z roku 1611. Z dobových materiálov vieme aj o jej vývoji - niekedy k lepšiemu, inokedy k horšiemu.
Zásadná zmena v živote školy sa začala až v roku 1957 výstavbou plne organizovanej osemročnej strednej školy na pozemku vo farskej záhrade. Nová škola bola slávnostne odovzdaná do užívania 15. augusta 1959. Jej riaditeľom sa stal Milan Pavlík. Hneď v začiatkoch sa objavil staronový problém - desať učební pre veľký počet žiakov (383), ktorí dochádzali aj z Dolnej Poruby, nestačilo. Z tohto dôvodu bol v nižších ročníkoch 1. - 5. zavedený dvojzmenný režim. Chýbal tiež priestor pre pracovné vyučovanie a telesnú výchovu.
15. decembra 1960 po schválení nového školského zákona bola školská dochádzka opäť predĺžená na deväť rokov a škola dostala názov Základná deväťročná škola v Omšení. V školskom roku 1960/61 dostali žiaci po prvýkrát bezplatne učebnice a učebné pomôcky, čo do značnej miery pomohlo rodičom usporiť na rodinnom rozpočte. V roku 1962 škola nadviazala družobnú spoluprácu so ZŠ v Lipůvke okres Blansko Žiaci pracovali v rôznych krúžkoch, nacvičovali divadlá, zúčastňovali sa recitačných súťaží, výletov a filmových predstavení.
V roku 1963 bola v Dolnej Porube dokončená ZDŠ, čím sa situácia s počtom tried v Omšení zlepšila. V školskom roku 1966/67 sa začalo vyučovať len každú druhú sobotu v párnom týždni. V roku 1972 nastúpil do funkcie riaditeľa školy Otmar Volkmer a zástupcom bol Pavol Rekem, ktorý prevzal vedenie školy vo funkcii riaditeľa po odchode p. Otmara Volkmera do dôchodku v roku 1977. Dvojzmennosť v nižších ročníkoch sa odstránila v roku 1977 pri počte žiakov 287. Žiaci sa naďalej zapájali do rôznych olympiád a krúžkov. Bohatá bola aj činnosť pionierskej organizácie. Od roku 1978 nadobudol platnosť zákon č. 63 o školstve, podľa ktorého sa základná deväťročná škola rozdelila na I. stupeň s ročníkmi 1. - 4. a II. stupeň s ročníkmi 5. - 9. Od roku 1985 bola v škole zriadená školská družina, ktorá sa v roku 1994 premenovala na školský klub detí. 30. mája 1986 obec odovzdala škole do užívania školskú telocvičňu.
Obdobie po 1989
S novembrom 1989 prišlo obdobie veľkých politických zmien. Zanikla pionierska organizácia a došlo k podstatnej zmene výchovno-vzdelávacieho procesu. Od 1. januára 1991 boli zriadené školské správy so sídlom v okresnom meste, skončilo sa povinné vyučovanie ruského jazyka a začalo vyučovanie náboženstva v alternácii s etickou výchovou, bola zrušená klasifikácia výchovných predmetov. Zmenilo sa aj personálne obsadenie školy. Novoustanoveným riaditeľom v roku 1989 sa stal Mgr. Milan Mojžiš. V súlade s úpravou školského zákona sa povinná školská dochádzka zvýšila v nastávajúcom školskom roku 1999/2000 o jeden rok a tak v škole opäť pribudli žiaci deviateho ročníka. V roku 2002 škola nadobudla právnu subjektivitu a jej názov bol Základná škola v Omšení. Na základe pokynov Ministerstva školstva mládeže a športu SR podľa § 7 ods.10 zákona SNR č.542/1990 Zb. o štátnej správe a školskej samospráve bola ustanovená 20. mája 1991 Rada školy pri ZŠ v Omšení ako poradný a iniciatívny orgán, ktorý okrem iného tvorí výberovú komisiu pri voľbe riaditeľa školy. Prvý takto zvolený riaditeľ bol Mgr. Viktor Hlaváč, do funkcie bol vymenovaný starostom Jozefom Marčekom 16. júla 2004. Mgr. V. Hlaváč bol 18. apríla 2007 starostom obce Jozefom Marčekom odvolaný a zastupovaním bola poverená Mgr. Mária Pozmánová. V ďalšom výberovom konaní na post riaditeľa bola za novú riaditeľku zvolená a 1.11.2007 do funkcie vymenovaná Mgr. Ľubomíra Bieliková. Od 1.9.2012 bola pričlenená k základnej škole materská škola ako elokované pracovisko a názov školy sa zmenil na: Základná škola s materskou školou, Omšenie 629. Riaditeľka materskej školy Anna Weberová sa stala zástupkyňou riaditeľky školy pre materskú školu. Od 1.augusta 2013 riadi školu PaedDr. Alena Marčeková. Jej zástupkyňou pre ZŠ sa stala Mgr. Ľubomíra Bieliková a po jej odchode do dôchodku v roku 2016 Mgr. Katarína Homolová.
K 31.6.2019 bol počet pedagogických zamestnancov spolu s ŠKD a s MŠ 19, z toho 3 na čiastočný úväzok, nepedagogických 10. Počet školopovinných detí neustále klesá. V školskom roku 2016/2017 školu navštevovalo 137 žiakov a 5 žiakov plnilo povinnú školskú dochádzku mimo územia Slovenskej republiky. V súčasnosti k 15.09.2020 je počet žiakov v ZŠ 134, v MŠ 47. Od r.2019 sme zamestnali špeciálneho pedagóga, ktorý na pol úväzku pracuje aj ako pedagogický asistent. Počet pedagogických zamestnancov ZŠ je k 1.9.2020 vrátane vychovávateľky 15, z toho 1 má skrátený úväzok, v MŠ sú 4 učiteľky. Nepedagogických zamestnancov ZŠ, MŠ a ŠJ je 10, z nich 1 je na polovičný úväzok.
Materiálno –technické vybavenie školy
Základná škola s materskou školou sídli v 2 budovách a využíva športovú halu - telocvičňu a multifunkčné ihrisko.
Budova základnej školy sa nachádza v centre obce má 10 učební, školskú dielňu, cvičnú školskú kuchynku a 2 počítačové učebne. Budova materskej školy spolu so školskou jedálňou sa nachádza oproti základnej škole za hlavnou cestou vo vzdialenosti cca 300 m.
Od vzniku právnej subjektivity prešla škola rozsiahlou rekonštrukciou. Budovy majú obnovenú strechu a fasádu, vymenené plastové okná, v obidvoch budovách sa prešlo na vykurovanie plynom a bolo zavedené plynové kúrenie aj v telocvični. Budovy sú pripojené na verejnú kanalizáciu. Triedy sú vybavené novým školským nábytkom, zrekonštruovali sa toalety, aj priestor vestibulu so vstupným schodišťom vrátane bezbariérového prístupu. Vznikli postupne počítačové triedy v priestoroch pôvodného školníckeho bytu, kde do r.2004 bola umiestnená školská knižnica a v suteréne - v bývalej kuchynke, ktorá sa presťahovala do vynovených priestorov po uhlovej kotolni. V bývalej špeciálnej triede bola tiež počítačová trieda, ale po umiestnení ŠKD sa zastaralé počítačové vybavenie vyraďuje a obnovuje sa IKT v ostatných učebniach. Spolu máme v triedach 5 interaktívnych tabúľ a v troch učebniach dataprojektory s počítačmi. Priestory v bývalom riaditeľskom byte sa prenajali súkromnej ZUŠ.
PaedDr. Alena Marčeková